Wielka Brytania czeka na polskie meble – zapisy na misję gospodarczą trwają

W I połowie 2018 r. wartość polskiego eksportu mebli wzrosła o ok. 5,3% r/r. W dalszej przyszłości wzrosty sprzedaży zagranicznej będą wymagać zwiększenia obecności na rynkach pozaunijnych, ale rynek europejski pozostanie kluczowy. Dziś czołówka odbiorców polskich mebli to Niemcy, Czechy i Wielka Brytania. Do tego ostatniego kraju, już na początku grudnia, jedzie misja gospodarcza. Zapisy trwają.

Rezerwa polskich producentów wobec rozwijania biznesu na Wyspach jest zrozumiała. Z drugiej strony, m.in. od naszych kolegów z Santander UK, wiemy, że Brexit niczego nie zmienia w otwartości brytyjskich firm na współpracę z zagranicznym biznesem. Dotyczy to także branży meblarskiej, w której brytyjscy dystrybutorzy są bardzo zainteresowani polską ofertą. Naszym zadaniem jest pomóc naszym firmom zrealizować potencjalne zyski – podkreśla Tomasz Bieliński z Santander Bank Polska.

Spotkania na żywo z potencjalnymi odbiorcami

Santander Bank Polska w dniach 5-6 grudnia br. organizuje misję gospodarczą do Londynu dla polskich producentów mebli. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem finansowanie.handlu@santander.pl. Po stronie uczestników jest organizacja transportu do Londynu. Z kolei transport na miejscu, nocleg oraz uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach biznesowych są po stronie organizatora. Poza udziałem w spotkaniach B2B z czołowymi producentami i dystrybutorami mebli na rynku brytyjskim, m.in. z: John Lewis & Partners, Argos czy Loft Interiors, dla przedstawicieli firm uczestniczących w misji zaplanowano sesję networkingową z udziałem przedstawicieli brytyjskiego sektora meblarskiego oraz Furniture Industry Research Association (FIRA). Część merytoryczną uzupełni wykład ekspertów dotyczący rynku meblarskiego na Wyspach oraz kanałów dystrybucji. W panelu wezmą udział m.in. przedstawiciele z brytyjskiego Departament for International Trade, Brands Abroad, Santander UK oraz kancelarii prawnej CLC. Misję w Londynie dopełnią wizyty w Parkach Handlowych, jak Colne Valley Retail Park oraz w salonie wystawowym firmy Loft Interiors. Z racji ograniczonej liczby miejsc oraz konieczności dopasowania profilu firm uczestniczących do profilu odbiorców brytyjskich, rejestracja jest aktywna tylko po potwierdzeniu ze strony organizatora.

Bank tu i bank tam

Program misji meblarskiej do Wielkiej Brytanii został ułożony przez specjalistów z Santander Bank Polska wspólnie z ekspertami Santander UK. Oba banki współpracują także w samej obsłudze finansowej transakcji polsko-brytyjskich. To duże ułatwienie, bo zagraniczna firma na brytyjskim rynku jest zupełnie inaczej traktowana niż rodzimy biznes. Lokalni eksperci i doradcy są w stanie pomóc wyeliminować polskiej firmie wiele barier oraz uzyskać dostęp do niezbędnych finansowych usług czy produktów.