wróć do listy informacji prasowych
Rynek stworzy możliwości dla amerykańskich akcji, obligacji korporacyjnych i rynków prywatnych, mówią przedstawiciele Santander Asset Management
- Eksperci z Santander Asset Management przewidują, że gospodarki będą kontynuować pozytywny cykl wzrostu w 2025 roku. Ich zdaniem to dobry moment, aby znaleźć okazje inwestycyjne zarówno w tradycyjnych aktywach (akcje lub obligacje korporacyjne), jak i na rynkach prywatnych.
- Podkreślają dobre perspektywy dla amerykańskich akcji, gdzie oczekuje się, że zyski wzrosną w przyszłym roku o 12%, powyżej średniej z ostatnich 20 lat.
- Przewidują "solidny" globalny wzrost gospodarczy na poziomie około 3%, niższą inflację i stopy procentowe bliższe neutralnych.
Zdaniem ekspertów z Santander Asset Management (SAM), po szokach gospodarczych w ostatnich latach, w 2025 r. rynki finansowe ulegną większej "normalizacji", co zaowocuje atrakcyjnymi możliwościami inwestycyjnymi zarówno w aktywa konwencjonalne, jak i na rynkach prywatnych, a także pozwoli inwestorom podejmować decyzje w oparciu o prognozy makroekonomiczne. "Kontynuacja globalnego cyklu gospodarczego i bardziej umiarkowana inflacja w USA i Europie wskazują na korzystny scenariusz globalnej dywersyfikacji aktywów, w którym faworyzujemy aktywa ryzykowne, a w szczególności amerykańskie akcje i obligacje korporacyjne" – mówi Samantha Ricciardi, Prezes Zarządu Santander Asset Management, we wprowadzeniu do Raportu Perspektyw Rynkowych 2025. pt. " Steering Markets Normalisation ".
Eksperci SAM przewidują solidny globalny wzrost gospodarczy na poziomie około 3% w przyszłym roku, przy spadku stopy inflacji do poziomu wyznaczonego przez banki centralne i stopach procentowych bliższych neutralnym (około 2% w strefie euro i 3,5-3,75% w USA).
W tym kontekście bank podkreśla potencjał aktywów ryzykownych, takich jak amerykańskie akcje i kredyty. W przypadku akcji, Santander Asset Management szacuje wzrost zysków firm z indeksu S&P 500 o 12%, co jest wynikiem powyżej średniej historycznej, i zauważa, że pomimo ostatniej fali wzrostu akcji technologicznych, ten sektor nadal będzie generował zyski i marże powyżej średniej rynkowej.
„Sztuczna inteligencja zaczyna mieć realny wpływ na innowacje, produktywność i nowe sposoby kontaktu z klientami. Nasze szacunki dotyczące zmiennych ekonomicznych, analizy aktywów oraz procesów inwestycyjnych i decyzji uwzględniają ten fakt, nie pomijając innych trendów kształtujących przyszłość, takich jak starzenie się populacji, długowieczność oraz niezbędna transformacja źródeł energii,” mówi Samantha Ricciardi.
Jednocześnie szersze spektrum sektorów i firm będzie wykazywać pozytywny wzrost zysków. Oprócz firm technologicznych, najbardziej skorzystają na tym sektory i rynki bardziej cykliczne, bardziej zadłużone i bardziej wrażliwe na stopy procentowe. Eksperci z firmy zarządzającej aktywami Banco Santander dodają, że planowane cięcia podatkowe Donalda Trumpa i polityki deregulacyjne mogą stanowić pozytywny katalizator dla rynków akcji, choć niepewności związane z protekcjonizmem mogą stłumić optymizm w cyklu gospodarczym i ostatecznie ochłodzić nastroje na rynku.
Jeśli chodzi o Europę, Santander Asset Management wskazuje, że w kontekście, w którym rewizje zysków prawdopodobnie osiągnęły już swoje minima, a wzrost zysków może osiągnąć nawet dwucyfrowe wartości w 2025 roku, europejskie akcje znajdują się na historycznych minimach w porównaniu do swoich amerykańskich odpowiedników pod względem wyceny względnej.
Kolejną okazją inwestycyjną na przyszły rok są obligacje korporacyjne, według SAM. „Spodziewamy się utrzymującego się wysokiego popytu na obligacje korporacyjne o stałym dochodzie, a spread kredytowy powinien być na najniższych poziomach w ostatnich latach. Nasza pozytywna prognoza dotycząca kredytu opiera się na atrakcyjności obecnych rentowności, które powinny pozostać na tych poziomach, zapewniając stały dochód w portfelach,” mówi raport.
"Na rok 2025 zidentyfikowaliśmy pięć kluczowych pomysłów inwestycyjnych: akcje amerykańskie, obligacje korporacyjne ze strefy euro i Wielkiej Brytanii, instrumenty o stałym dochodzie z Ameryki Łacińskiej, dolar oraz generatywna sztuczna inteligencja 2.0, rozszerzając inwestycje na cały ekosystem" – podsumowuje José Mazoy, globalny dyrektor ds. inwestycji w SAM.
Jeśli chodzi o Chiny, Mazoy uważa, że pomimo bodźców monetarnych i fiskalnych wdrożonych przez rząd pod koniec tego roku, w 2025 r. gospodarka będzie nadal zwalniać (szacuje wzrost na poziomie ok. 4,4%), ale nie przewiduje twardego lądowania.
Santander Asset Management sugeruje, że inwestycje w aktywa konwencjonalne powinny być połączone z ekspozycją na rynki prywatne. „Wielką nowością w ostatnich miesiącach były cięcia stóp procentowych przez banki centralne. To będzie sprzyjać inwestycjom w większości przypadków, ale może również działać jako silny impuls do pozyskiwania funduszy na rynkach prywatnych w nadchodzących miesiącach.” Wskazuje na cztery strategie: private equity, dług prywatny, infrastruktura i nieruchomości.
W związku z tym José Mazoy zauważa, że "demokratyzacja rynków prywatnych, napędzana przez innowacje finansowe, bardziej dostępne ramy regulacyjne, większą przejrzystość i edukację finansową, rozszerza swój zasięg poza sferę instytucjonalną w kierunku bardziej zróżnicowanej bazy inwestorów".
***
Santander Asset Management to globalna firma zarządzająca aktywami o silnych korzeniach w Europie i Ameryce Łacińskiej. Działając od ponad 50 lat i działając w 10 krajach, zarządza aktywami o wartości 231 mld EUR we wszystkich rodzajach instrumentów, od funduszy inwestycyjnych i planów emerytalnych po mandaty instytucjonalne i inwestycje alternatywne. Rozwiązania inwestycyjne firmy obejmują dostosowane do potrzeb klienta instrumenty o stałym dochodzie i akcje w Ameryce Łacińskiej i Europie.