wróć do listy informacji prasowych
Santander Bank Polska mecenasem wystawy czasowej „Picasso” w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa obejmuje ponad 120 dzieł jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku Pabla Picassa, w tym grafiki, ceramikę i ilustracje książkowe, tworzone przez niego w ciągu kilkudziesięciu lat. Większość prac pochodzi z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze i jest prezentowana w Warszawie po raz pierwszy. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności przez 3 miesiące – od 12 października 2023 r. do 14 stycznia 2024 r.
Oprócz dzieł wypożyczonych z Museo Casa Natal Picasso (Muzeum Dom Narodzin Picassa) w Maladze na wystawie można też zobaczyć wybrane prace artysty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, w tym dzieła podarowane MNW przez samego Picassa, gdy w 1948 r. odwiedził Polskę. Ekspozycja została podzielona na cztery sekcje: od refleksji artysty na temat piękna, przez jego fascynacje postaciami mitologicznymi, pasję do ceramiki, aż po polskie akcenty w jego twórczości.
– Jestem dumny, że dzięki zaangażowaniu i wsparciu Santander Bank Polska wystawa dzieł Pabla Picassa – jednego z największych hiszpańskich artystów – mogła zagościć w Polsce, we wnętrzach Muzeum Narodowego w Warszawie. Mecenat nad tą wystawą jest dla nas wspaniałą okazją, by przybliżyć polskiej publiczności prace twórcy kubizmu, jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. W Grupie Santander promujemy rozpowszechnianie kultury i wiedzy na całym świecie, bo wiemy, jak ogromny wpływ mają na rozwój społeczeństw. Cieszę się, że również w Polsce Santander ma okazję wspierać sztukę jako formę ekspresji i wiedzy – powiedział Michał Gajewski, prezes Zarządu Santander Bank Polska.
Wystawa jest realizowana z okazji 50. rocznicy śmierci artysty oraz objęcia przez Hiszpanię prezydencji Rady Unii Europejskiej.
Wystawie towarzyszy program edukacyjny, przygotowany przez MNW, adresowany do dorosłych i młodzieży (m.in. oprowadzania kuratorskie, wykłady czwartkowe, rowerowy spacer miejski, warsztaty ceramiczne, warsztaty litograficzne) oraz do dzieci (np. animacje – otwarte zajęcia artystyczne).
Wystawa jest dostępna dla osób z indywidualnymi potrzebami, m.in. podczas zwiedzania osoby niesłyszące mogą skorzystać
z przewodnika w Polskim Języku Migowym. Zaplanowane jest też oprowadzanie w Polskim Języku Migowym oraz oprowadzanie z audiodeskrypcją (dla osób niewidomych i słabowidzących). Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny.
Szczegóły dot. wydarzeń towarzyszących można znaleźć na: https://www.mnw.art.pl/edukacja/programy-do-wystaw-czasowych/picasso/. Bilety na wystawę i wydarzenia edukacyjne można kupić w kasie muzeum lub online.